خانه / آموزشی دبیرستان / نحوه‌ی مطالعه‌ی درس زیست

نحوه‌ی مطالعه‌ی درس زیست

این درس، درسی نیست که با یک بار خواندن بتوانید در آن درصد بالایی کسب کنید؛ بنابراین مرورهای متوالی از این درس را در برنامه‌ی خود قرار دهید. مطالعه‌ی مستمر و حداقل روزانه ۲ ساعت الزامی است.

یادگیری مؤثر زیست‌شناسی نیاز به مطالعه‌ی پله‌به‌پله‌ی مطالب دارد و به این دلیل باید مطالب پایه‌ای را (که پیش‌نیاز درک مطالب دیگر هستند) به‌خوبی فرا بگیرید و سپس به سراغ مطالعه‌ی مطالب دیگر (که به مطالب پایه وابسته‌اند) رفت. (مثلاً شما برای درک همانند‌سازی DNA باید ساختمان DNA را قبلاً به‌خوبی آموخته باشید). اگر زیست‌شناسی را یک درس صرفاً حفظ‌شدنی (مثل حفظ کردن یک شماره‌ی تلفن یا شعر) می‌پندارید اولین قدم شما در یادگیری زیست‌شناسی تغییر نحوه‌ی نگرش به این درس است. پس حفظ کردن طوطی‌وار مطالب زیست‌شناسی را کنار بگذارید. باید روشی را برای مطالعه به‌ کار ببرید که در یادگیری عمیق و مفهومی زیست‌شناسی مؤثر باشد.

بهترین شیوه‌ی مرور مطالب آن است که پس از مطالعه‌ی عمیق مطالب ۱۰ دقیقه به ذهن استراحت دهید و سپس مطالب خوانده‌شده را مرور کنید. روز بعد نیز مطالب را دوباره مرور کنید و ۶ روز بعد نیز این کار را تکرار کنید. مرور مطالب باید از روی خلاصه‌هایی که تهیه‌ کرده‌اید صورت بگیرد. شما با استفاده از این روش مطالعه، خودبه‌خود این روند مرور مطالب را اجرا می‌کنید.

اما بهترین شیوه‌ی خواندن مطالب به این ترتیب است:

  1.  ابتدا مطلب را به‌ صورت اجمالی و گذرا بخوانید تا ایده‌ی کلی آن را به‌ دست بیاورید (پاراگراف اول و آخر، تیترها، شکل‌ها و…)
  2. چند دقیقه در مورد ایده‌ای که از مطلب گرفته‌اید تفکر کنید. درباره‌ی آن چه اطلاعات قبلی دارید؟ کاربرد و ارتباط آن با مسائل روزمره چیست؟ و… (سؤال طرح کنید و خودتان جواب بدهید.)
  3.  مطالب را دقیق بخوانید. زیر نکات مهم و کلیدی خط بکشید و نکات مهم را حاشیه‌نویسی کنید.
  4. از مطالب خلاصه‌بردای کنید. می‌توانید مطالب مهم را به ‌صورت نکات جداگانه در دفتر یا فیش‌هایی بنویسید؛ اما بهترین روش برای خلاصه‌برداری، نوشتن مطالب مهم به‌ صورت نمودارهای درختی، شبکه‌ای، جدول‌ها، شکل‌ها و… است؛ یعنی مطالبی را که یاد گرفته‌اید به شکلی که ذهنتان آن را خلق می‌کند بازنویسی کنید.

مطلب پیشنهادی

برنامه کلاسی پیش دانشگاهی،یکشنبه مورخ ۹۶/۰۲/۱۰

قابل توجه دانش آموزان پیش دانشگاهی: فردا روز یکشنبه مورخ (۹۶/۰۲/۱۰)، تمام دانش آموزان مطابق …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *